Intel Core i5-12400F
Category: CPU / Processor
Manufacturer: Intel
Cores: 6C / 12T
Clock: 2.5 - 4.4 GHz
Socket: LGA1700
TDP: 65W
Price: $176.78 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
6C / 12T
Clock
2.5 - 4.4 GHz
Socket
LGA1700
TDP
65W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 65 W |
| CPU Cores | 6 |
| Socket | LGA1700 |
| L3 Cache | 18 MB |
| Threads | 12 |
| Base Clock | 2.5 GHz |
| Boost Clock | 4.4 GHz |
| Microarchitecture | Alder Lake |
| Integrated Graphics | None |