Intel Core Ultra 7 265K
Category: CPU / Processor
Manufacturer: Intel
Cores: 20C / 20T
Clock: 3.9 - 5.5 GHz
Socket: LGA1851
TDP: 125W
Price: $287.99 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
20C / 20T
Clock
3.9 - 5.5 GHz
Socket
LGA1851
TDP
125W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 125 W |
| CPU Cores | 20 |
| Socket | LGA1851 |
| L3 Cache | 30 MB |
| Threads | 20 |
| Base Clock | 3.9 GHz |
| Boost Clock | 5.5 GHz |
| Microarchitecture | Arrow Lake |
| Integrated Graphics | Intel Xe |