Intel Xeon E5-2660 V4
Category: CPU / Processor
Manufacturer: Intel
Cores: 14C / 14T
Clock: 2 - 3.2 GHz
Socket: LGA2011-3
TDP: 105W
Price: $4311.02 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
14C / 14T
Clock
2 - 3.2 GHz
Socket
LGA2011-3
TDP
105W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 105 W |
| CPU Cores | 14 |
| Socket | LGA2011-3 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Threads | 14 |
| Base Clock | 2 GHz |
| Boost Clock | 3.2 GHz |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Integrated Graphics | None |