AMD Ryzen 7 9700X
Category: CPU / Processor
Manufacturer: AMD
Cores: 8C / 16T
Clock: 3.8 - 5.5 GHz
Socket: AM5
TDP: 65W
Price: $292.00 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
8C / 16T
Clock
3.8 - 5.5 GHz
Socket
AM5
TDP
65W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 65 W |
| CPU Cores | 8 |
| Socket | AM5 |
| L3 Cache | 32 MB |
| Threads | 16 |
| Base Clock | 3.8 GHz |
| Boost Clock | 5.5 GHz |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Integrated Graphics | Radeon |