AMD Ryzen 9 9950X3D
Category: CPU / Processor
Manufacturer: AMD
Cores: 16C / 16T
Clock: 4.3 - 5.7 GHz
Socket: AM5
TDP: 170W
Price: $659.00 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
16C / 16T
Clock
4.3 - 5.7 GHz
Socket
AM5
TDP
170W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 170 W |
| CPU Cores | 16 |
| Socket | AM5 |
| L3 Cache | 128 MB |
| Threads | 16 |
| Base Clock | 4.3 GHz |
| Boost Clock | 5.7 GHz |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Integrated Graphics | Radeon |