Intel Core i7-14700K
Category: CPU / Processor
Manufacturer: Intel
Cores: 20C / 20T
Clock: 3.4 - 5.6 GHz
Socket: LGA1700
TDP: 125W
Price: $346.97 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
20C / 20T
Clock
3.4 - 5.6 GHz
Socket
LGA1700
TDP
125W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 125 W |
| CPU Cores | 20 |
| Socket | LGA1700 |
| L3 Cache | 33 MB |
| Threads | 20 |
| Base Clock | 3.4 GHz |
| Boost Clock | 5.6 GHz |
| Microarchitecture | Raptor Lake Refresh |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 770 |