Intel Core i9-14900K
Category: CPU / Processor
Manufacturer: Intel
Cores: 24C / 24T
Clock: 3.2 - 6 GHz
Socket: LGA1700
TDP: 125W
Price: $458.39 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
24C / 24T
Clock
3.2 - 6 GHz
Socket
LGA1700
TDP
125W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 125 W |
| CPU Cores | 24 |
| Socket | LGA1700 |
| L3 Cache | 36 MB |
| Threads | 24 |
| Base Clock | 3.2 GHz |
| Boost Clock | 6 GHz |
| Microarchitecture | Raptor Lake Refresh |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
This component is used in these curated PC build guides.