AMD Ryzen 7 5800X3D
Category: CPU / Processor
Manufacturer: AMD
Cores: 8C / 16T
Clock: 3.4 - 4.5 GHz
Socket: AM4
TDP: 105W
Price: $999.99 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
8C / 16T
Clock
3.4 - 4.5 GHz
Socket
AM4
TDP
105W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 105 W |
| CPU Cores | 8 |
| Socket | AM4 |
| L3 Cache | 96 MB |
| Threads | 16 |
| Base Clock | 3.4 GHz |
| Boost Clock | 4.5 GHz |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Integrated Graphics | None |