AMD Ryzen 7 7800X3D
Category: CPU / Processor
Manufacturer: AMD
Cores: 8C / 16T
Clock: 4.2 - 5 GHz
Socket: AM5
TDP: 120W
Price: $389.00 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
8C / 16T
Clock
4.2 - 5 GHz
Socket
AM5
TDP
120W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 120 W |
| CPU Cores | 8 |
| Socket | AM5 |
| L3 Cache | 96 MB |
| Threads | 16 |
| Base Clock | 4.2 GHz |
| Boost Clock | 5 GHz |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Integrated Graphics | Radeon |
This component is used in these curated PC build guides.