AMD Ryzen 9 9900X
Category: CPU / Processor
Manufacturer: AMD
Cores: 12C / 12T
Clock: 4.4 - 5.6 GHz
Socket: AM5
TDP: 120W
Price: $368.59 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
12C / 12T
Clock
4.4 - 5.6 GHz
Socket
AM5
TDP
120W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 120 W |
| CPU Cores | 12 |
| Socket | AM5 |
| L3 Cache | 64 MB |
| Threads | 12 |
| Base Clock | 4.4 GHz |
| Boost Clock | 5.6 GHz |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Integrated Graphics | Radeon |