ASRock Taichi OC Radeon RX 9070 XT
Category: Video Card
Manufacturer: ASRock
Chipset: Radeon RX 9070 XT
VRAM: 16 GB GDDR6
TDP: 250W
Price: $789.99 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Chipset
Radeon RX 9070 XT
VRAM
16 GB GDDR6
TDP
250W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 250 W |
| VRAM | 16 GB |
| Card Length | 330 mm |
| Chipset | Radeon RX 9070 XT |
| Display Outputs | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Base Clock | 2570 MHz |
| Boost Clock | 3100 MHz |