Asus ROG STRIX LC GAMING GeForce RTX 4090
Category: Video Card
Manufacturer: ASUS
Chipset: GeForce RTX 4090
VRAM: 24 GB GDDR6X
TDP: 450W
Price: $3499.95 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Chipset
GeForce RTX 4090
VRAM
24 GB GDDR6X
TDP
450W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 450 W |
| VRAM | 24 GB |
| Card Length | 293 mm |
| Chipset | GeForce RTX 4090 |
| Display Outputs | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 2235 MHz |
| Boost Clock | 2550 MHz |