MSI GAMING Radeon R9 285
Category: Video Card
Manufacturer: MSI
Chipset: Radeon R9 285
VRAM: 2 GB GDDR6
TDP: 150W
Price: $6499.00 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Chipset
Radeon R9 285
VRAM
2 GB GDDR6
TDP
150W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 150 W |
| VRAM | 2 GB |
| Card Length | 260 mm |
| Chipset | Radeon R9 285 |
| Display Outputs | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Base Clock | 973 MHz |
| Boost Clock | 973 MHz |