Palit GamingPro OC GeForce RTX 5070
Category: Video Card
Manufacturer: Palit
Chipset: GeForce RTX 5070
VRAM: 12 GB GDDR7
TDP: 250W
Price: $1211.99 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Chipset
GeForce RTX 5070
VRAM
12 GB GDDR7
TDP
250W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 250 W |
| VRAM | 12 GB |
| Card Length | 332 mm |
| Chipset | GeForce RTX 5070 |
| Display Outputs | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR7 |
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2572 MHz |