PNY VCNRTX6000ADA-PB RTX 6000 Ada Generation
Category: Video Card
Manufacturer: PNY
Chipset: RTX 6000 Ada Generation
VRAM: 48 GB GDDR6X
TDP: 150W
Price: $7328.00 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Chipset
RTX 6000 Ada Generation
VRAM
48 GB GDDR6X
TDP
150W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 150 W |
| VRAM | 48 GB |
| Card Length | 267 mm |
| Chipset | RTX 6000 Ada Generation |
| Display Outputs | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 915 MHz |
| Boost Clock | 2505 MHz |