Palit GameRock OC GeForce RTX 5090
Category: Video Card
Manufacturer: Palit
Chipset: GeForce RTX 5090
VRAM: 32 GB GDDR7
TDP: 450W
Price: $8698.00 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Chipset
GeForce RTX 5090
VRAM
32 GB GDDR7
TDP
450W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 450 W |
| VRAM | 32 GB |
| Card Length | 332 mm |
| Chipset | GeForce RTX 5090 |
| Display Outputs | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR7 |
| Base Clock | 2010 MHz |
| Boost Clock | 2010 MHz |