AMD Ryzen 7 7700X
Category: CPU / Processor
Manufacturer: AMD
Cores: 8C / 16T
Clock: 4.5 - 5.4 GHz
Socket: AM5
TDP: 105W
Price: $246.00 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
8C / 16T
Clock
4.5 - 5.4 GHz
Socket
AM5
TDP
105W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 105 W |
| CPU Cores | 8 |
| Socket | AM5 |
| L3 Cache | 32 MB |
| Threads | 16 |
| Base Clock | 4.5 GHz |
| Boost Clock | 5.4 GHz |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Integrated Graphics | Radeon |
This component is used in these curated PC build guides.
Streaming and Gaming PC
Streaming · 8 parts
Best PC for Video Editing Under $1500
Workstation · 8 parts
RGB Showcase Build Under $2000
Gaming · 8 parts
Photo Editing Build for Lightroom & Photoshop
Workstation · 8 parts
VR-Ready Gaming PC
Gaming · 8 parts
Music Production & DAW Workstation
Workstation · 8 parts