AMD Ryzen 5 7600X
Category: CPU / Processor
Manufacturer: AMD
Cores: 6C / 12T
Clock: 4.7 - 5.3 GHz
Socket: AM5
TDP: 105W
Price: $176.50 from Amazon
Rating: 0/5 (0 reviews)

Cores
6C / 12T
Clock
4.7 - 5.3 GHz
Socket
AM5
TDP
105W
As an Amazon Associate, PlanMyPC earns from qualifying purchases made through links on this page. Learn more
| Specification | Value |
|---|---|
| TDP | 105 W |
| CPU Cores | 6 |
| Socket | AM5 |
| L3 Cache | 32 MB |
| Threads | 12 |
| Base Clock | 4.7 GHz |
| Boost Clock | 5.3 GHz |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Integrated Graphics | Radeon |
This component is used in these curated PC build guides.
Compact Mini-ITX Build
Compact · 8 parts
Home Office & Productivity Build Under $700
Budget · 7 parts
Best PC for Fortnite & Valorant (Competitive Esports)
Gaming · 8 parts
NAS & Home Server Build
Home Theater · 8 parts
Dual-Monitor Productivity Build
Workstation · 8 parts
Ray Tracing Gaming Build Under $1200
Gaming · 8 parts